Стивен Кинг го виде „Тоа“ – и не е загрижен

Култниот роман на Стивен Кинг „Тоа“ (IT) оваа година ќе оживее повторно на големото платно. Иако сè уште нема детали околу него, откриено е дека авторот на ликот, легендарниот писател, веќе видел што направиле продуцентот и режисерот од неговото хорор-дело.

Како што пренесува „Мувивеб“ (Movieweb), филмот што ќе ја има назнаката „Р“ (и веројатно продолжението „Тоа 2“) не го разочарал Стивен Кинг.

„Стив ме замоли да ја пренесам пораката дека денеска го гледаше филмот и дека сака сите да знаат оти не треба да се грижат околу Тоа, бидејќи продуцентите завршиле одлична работа на овој проект“, е официјалната порака објавена на сајтот на писателот.

Продуцентот Сет Греам-Смит ја сподели оваа порака на „Инстаграм“ со забелешката „сега можам и да умрам“.

За проектот-продолжение на „Тоа“ многу се зборуваше во минатите години, но снимањето на филмот е завршено дури во септември.

Фановите на книгата и на ТВ-адаптацијата имаа големи очекувања кога беше објавено дека зад камерата ќе биде Кари Фукунага, човекот кој ја потпиша режијата на првата сезона на „True detective“.

Сепак, Фукунага се откажа од проектот, иако продуцентите задржаа дел од сценаријата на кои работеа тој и Чејс Палмер. Така што, режисер на „Тоа“ е Аргентинецот Андрес Мускиети, кој зад себе го има само хоророт „Мама“.

Извор

 

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.