Орвеловата „1984“ на прво место на листата на бестселери

Книгата на Џорџ Орвел „1984“ стигна до првото место на листа на бестселери на „Амазон“ по изјавата на советничката на Доналд Трамп за „алтернативните факти“ во врска со бројот на присутни на инагурацијата на новиот американски претседател, пренесува порталот „Б92“.

%d0%be%d1%80%d0%b2%d0%b5%d0%bb

 Забележан е пораст на продажбата на овој дистописки роман за општеството во кое фактите се искривени и задушени со „новоговорот“, по последното тврдење на новата американска администрација дека на свеченото преземање должност на Трамп имало повеќе луѓе отколку што известувале медиумите, иако на фотографиите се гледа поинаква состојба.

Новиот портпарол на Белата куќа, Шон Спајсер, на прес-конференција изјави дека свеченото преземање должност на Трамп е најпосетено досега.

Советничка на Трамп, Келиен Конвеј, на прашање на новинари на Ен-би-си за овие тврдења, рече дека тоа се „алтернативни факти“, со што предизвика реакција на социјалните мрежи, споредувајќи ја со романот на Орвел.

Голема продажба имаа и книгите на Синклер Луис за изборот на авторитарен претседател, „Тоа овде е невозможно“, како и книгата на Олдас Хаксли „Многу нов свет“, но и анализата на Хана Арент за „Потеклото на тоталитаризмот“.

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.