Книги коишто Барак Обама ги чита на одмор

Белата куќа ја објави листата на пет наслови на книги кои американскиот претседател ги чита за време на својот двонеделен летен одмор.

16786903841_3b1d5dca8a_b

Претседателот Обама со ќерките Саша и Малиа во книжарница во Вашингтон ДС


Според соопштението, американскиот претседател е љубител во мемоарите и научната фантастика, пренесува АФП.
Меѓу книгите кои во моментов ги чита претседателот Обама е и делото на добитникот на Пулицеровата награда, Вилјам Финеган, автобиографија под наслов „Варварски денови: Сурферски живот“, во која тој ја опишува својата пасија сурфањето и балансирањето помеѓу животот и работата, што е тема, која според наводите на агенциите, е многу блиска до животот на претседателот.

readinglist2016_1200

Листата со книги за лето 2016

Барак Обама ова лето ја чита и книгата „Подземна железница“ на Колсон Вајтхед во која е опишано макотрпното патување на младите црнци кон слободата.На листата се наоѓа и „Х како Хавк“ на Хелен Мекдоналд, во која се зборува за жената која скротува птица грабливка, по смртта на нејзиниот татко.До крајот а својот одмор, претседателот на САД ќе ги прочита и психолошкиот трилер „Девојката од возот“ на Пол Хокинс и научно фантастичната авантура за постапокалиптичниот свет „Севенивс“ на Нил Стивенс.

Овогодинешното летување на семејството Обама е на островот „Лозјето на Марта“ – Martha’s Vineyard во Масачусец, трет по големина остров на источниот брег на САД.

Извор:

http://bigstory.ap.org/article/90d1990e922a4faca41a4e057402e265/white-house-releases-obamas-summer-reading-list