Во спомен на жртвите од нападите од 11 септември

Денеска се навршуваат 12 години од трагичниот настан во САД, кога беа бомбардирани кулите близначки во Менхетн и загинаа преку три илјади луѓе.

Во спомен на жртвите од овој трагиekstremno glasnoчен настан, Џонатан Сафран Фоер го напиша бестселерот Екстремно гласно и неверојатно блиску, чија екранизација, со Том Хенкс и Сандра Булок во главните улоги, беше номинирана за Оскар.

Главен лик во романот е 9-годишниот Оскар Шел. Оскар е на мистериозна и многу итна мисија која го води насекаде низ градот Њујорк. Неговата цел е да ја најде бравата која може да се отвори со клучот кој му припаѓал на неговиот татко кој умира во нападите на кулите близначки на 11 септември.

Оваа навидум невозможна мисија го носи Оскар кај многу преживеани од ралични удари на животот за да го најде своето конечно оздравување и да ја преболи смртта на татка си…

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.