Јован Андоновски: Чест ми е што учениците ОУ „Лазо Ангеловски“ и СУ „Васил Антевски-Дрен“ ќе учат за реториката од моите книги

Заменик народниот правобранител д-р Јован Андоновски деновиве одржа предавања и промоции на своите книги во училиштата каде што завршил основно и средно образование: ООУ „Лазо Ангеловски“, односно СЕПУГС „Васил Антевски-Дрен“, во Скопје. Во присуство на многубројни ученици и наставници, тој ги претстави своите дела: „Реторика“, „Реторика: историски и современи аспекти“ и „Македонско енергетско право“, кои…

Промоција на „Гатанки за сѐ и сешто и за уште нешто“ од Магде Ангова во Гевгелија

Илустрираната книга за деца „Гатанки за сѐ и сешто и за уште нешто“ од младата авторка Магде Ангова деновиве ќе биде промовирана и во Гевгелија. Дружбата со читателите од градот на писателката ќе се одржи на 20 мај (петок), во 18.30 часот, во новата книжарница „The Book Shop“. Книгата, која е во издание на „Либи“,…

Нови бајки од Македонија од Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ – „Браво Сине!“ и издавачката куќа „Арс Ламина“

Најмладите читатели, но и повозрасните љубители на волшебните светови имаат уште една причина за радост. Излезе од печат новата едиција „Нови бајки од Македонија“, што ја сочинуваат четирите бајки: „Бакнежот на пролетта“, „Перуника“, „Сончевото момче Ил“ и „Осаменото дрво“, а се во издание на Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ – „Браво Сине!“ и…

Марко Виденовиќ: Секој стих од „До сто и една и назад“ е дел од мојата душа

Со интерпретација на стиховите, во придружба на музичка изведба во живо, вчеравечер (12 мај), во „Литература.мк суперстор“ во „Ист гејт мол“ се одржа промоција на книгата „До сто и една и назад“ од музичарот и поет Марко Виденовиќ. На настанот учествуваа познати музички имиња: Анна Кондратенко (виолина), Владимир Костов (виолина), Паскал Краповски (виолончело) и Ива…

„Бизарните букети“- нова детективска авантура со Енола Холмс

По „Исчезнатиот маркиз“ и „Левораката дама“, деновиве од печат излезе нова книга од серијалот за Енола Холмс од авторката Ненси Спрингер – „Бизарните букети“. Книжевниот серијал „Мистериозните случаи на Енола Холмс“ за авантурите на помалата сестра на познатиот детектив Шерлок Холмс, на македонски јазик е во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“.…

Збирката размисли од најбогатиот човек во светот Џеф Безос – „Да се смислува и да се талка“ објавенa во издание на „Арс Ламина“

Како најбогатиот човек во светот, Џеф Безос, ги развива своите идеи? По кои принципи се води американскиот интернет-претприемач, деловен и медиумски магнат и инвеститор? Која е тајната на неговиот огромен успех во бизнисот? На овие и на уште многу прашања поврзани со основачот на меѓународната технолошка компанија „Амазон“, одговара новата книга „Да се смислува и…

Поговор кон „Лева комора“ од Оливера Николова

Владимир Јанковски: „Лева комора“ е книга за опачината на појавите и нештата. За личните погледи, перцепции, доживувања и светови кои остануваат во заклучената соба на интимата. За тивката потреба да не се каже. Книга за деконструкцијата на надворешната реалност составена од согласувања и хармонии. За деструкцијата на лагите од кои многу често е изградено нашето секојдневие. Книга за женскиот крик. Често тивок и безгласен, а сепак крик.

Радмила Костова-Мила: „Инспирирај се за промени“ на волшебен начин го отвора патот до лична трансформација

Мотивациската книга, чијашто цел е да им помогне на сите што се соочуваат со навидум несовладливите предизвици на современото живеење, „Инспирирај се за промени“, беше промовирана вчеравечер (10 мај), „Литература.мк суперстор“ во „Ист гејт мол“. Авторите Радмила Костова-Мила и Иван Лапчевиќ, покрај тоа што ја претставија книгата, пред присутните одржаа инспиративни говори, споделувајќи го своето…

Историскиот роман „Се викам црвена“ од Орхан Памук е приказна за судирот на Истокот и Западот

Историскиот роман од најпознатиот современ турски писател Орхан Памук, „Се викам црвена“, деновиве излезе од печат на македонски јазик, со ново руво, во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Ова е петто дело од Памук публикувано во едицијата „Современи класици“ на „Арс Ламина“, по „Истанбул: Сеќавањата и градот“, „Белата тврдина“, „Нов…

Книгата за „Нетфликс“ открива како стриминг-сервисот направи револуција во индустријата на забава

Книгата за најпопуларниот стриминг-сервис изминативе години „Без правила: ’Нетфликс‘ и културата на реинвенција“ од авторите Рид Хејстингс и Ерин Маер деновиве излезе од печат на македонски јазик, во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Никогаш порано немало компанија како „Нетфликс“. Таа изврши вистинска револуција во индустријата на забава, остварувајќи милијарди долари…

Златко Василкоски: Во „Мултиверзум за почетници“ на македонските читатели им нудам одговор на најголемите мистерии во науката денес

Првата популарна книга за космологија, астрономија и космогонија напишана на македонски јазик, „Мултиверзум за почетници“ од Златко Василкоски беше промовирана на 7 мај (сабота), на штандот на „Арс Ламина“ и „Литература.мк“, за време на Саемот на книгата 2022. Кон книгата, покрај промоторот и уредник на книгата – Филип Видиновски, се осврнаа и проф. д-р Мимоза…

Драгана Батиќ: Книгата „Децата и разводот“ ја обработува психологијата на разводот од перспектива на децата

– Благодарна сум на „Арс Ламина“ што препозна општествен интерес оваа книга да биде објавена и што сега им е достапна на сите идни психолози и брачни советници, но и на паровите што поминуваат низ бракоразводна постапка. Таа советува како да се пристапи кон децата и да им се помогне полесно да го пребродат процесот…

Сликовницата „Шила“ од Калиопи Трпчева и Јана Мишо „шие“ волшебен свет што им помага на децата кои се поразлични од другите

Во весела атмосфера, со многубројни деца и нивните родители, во саботата (7 мај) на штандот на „Арс Ламина“ и „Литература.мк“, во рамките на Саемот на книгата, беше промовирана новата несекојдневна сликовница „Шила“ од авторката Јана Мишо и илустраторката Калиопи Трпчева. Книгата, која е во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“, ја промовираше…

Промовирана сликовницата „Рекичето што сакаше да порасне“ од Ване Костуранов и Ана Торма

Новата сликовница на познатиот македонски сликар, илустратор и автор на книги за деца Ване Костуранов, со текст на српската авторка Ана Торма – „Рекичето што сакаше да порасне“ беше промовирана вчера (петок, 6 мај), за време на Саемот на книгата. За пловноста на приказната на македонски јазик придонесе Бисера Бендевска. Заедно со уредничката и промоторка на книгата – Оливера Ќорвезироска, таа пред присутните на штандот на „Арс Ламина“ и „Литература.мк“ го раскажа процесот на создавање и превод на книгата, што во првична верзија била напишана на српски јазик. Сепак, првото издание е на македонски јазик и е објава на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“.

Трибина во организација на „Арс Ламина“: Реобјавувањето на „Македонските книжевни класици“ е инвестиција во културната иднина на следните генерации

Со познатата мисла на Крсте Петков Мисирков „Шчо напраифме и шчо требит да праиме за однапред“, вчеравечер, на главната бина во рамките на Саемот на книгата, беше заокружена трибината во чест на Денот на македонската азбука и на македонскиот јазик (5 мај). На настанот „Македонски книжевни класици – подарок за поколенијата!“, во организација на издавачката…