Black Friday во книжарниците на „Литература.мк“ од 23 до 27 ноември

Во рамките на големиот шопинг-настан Black Friday (Блек фрајдеј), од денеска (23 ноември), па сѐ до 27 ноември (недела), во книжарниците на „Литература.мк“ ќе има попусти до 70 отсто на книги и 30 отсто на дел од гифт-програмата. На листата со намалувања се многубројни бестселери, современи класици и книги за деца и млади од издавачката…

Промоција на последното дело од Петре Бакевски – поемата „Нова Атлантида“

Последното дело од истакнатиот македонски писател Петре Бакевски, „Нова Атлантида“, што е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“, ќе биде промовирано на 23 ноември (среда), во 19 часот, во Галеријата на Младинскиот културен центар во Скопје. Промотори на книгата ќе бидат етаблираната критичарка, есеистка и театролог Јелена Лужина, познатиот новинар…

Волшебна работилница инспирирана од Исидора Мун во „Кафе Литература“ во „Ист гејт“

Исидора Мун е половина самовила, половина вампир и целосно уникатна! Препознатлива е по нејзините црни и розови фустанчиња со светки, волшебното стапче со ѕвездичка и магичните крилја, како и по нејзиното најверно пријателче – Розовото Зајаче. Исидора Мун е лик излезен од фантазијата на авторката Хариет Мункастер, но воедно таа е и непресушна инспирација за…

Зоран Спасов Ѕоф: Книгата „Џабе живиш у Скопје“ е водич до сигурна смрт од смеење

Со многу хумор, анегдоти, смеење до солзи и музика, на 16 ноември, во скопскиот локал „Интермецо мјузик бар“ се одржа промоцијата на новата книга на Зоран Спасов Ѕоф, „Џабе живиш у Скопје“. Книгата, како и претходните хит-романи на Ѕоф: „Торонто експрес“ и „Тито, мојот претпоследен херој“, е во издание на „Попули“, дел од „Арс Ламина…

Промоција на „Џабе живиш у Скопје“ од Зоран Спасов Ѕоф во „Интермецо“

Новата книга на Зоран Спасов Ѕоф, „Џабе живиш у Скопје“, ќе биде промовирана на 16 ноември (среда), со почеток во 20 часот, во скопскиот локал „Интермецо мјузик бар“ (Intermezzo Music Bar). Специјални гости на настанот ќе бидат шоуменот Игор Џамбазов, Бранко Огњановски (познат како Миле Паника) и Сашо Мацановски-Трендо. Книгата, како и претходните хит-романи на…

Со 10 книги посветени на Скопје го одбележуваме 13 Ноември

Скопје, книжевна радост ти ќе бидеш! Денеска (13 ноември) одбележуваме 78 години од ослободувањето на град Скопје. На овој ден во 1944 година борците од 42. и 50. Народноослободителна дивизија на македонската војска и 16. Македонска бригада го ослободиле Скопје од фашистичката окупација. Нашата метропола е инспирација за многу домашни автори, уметници и креативци. Се…

Стефан Тиќми: „Капут од мов“ е потсетување дека уметноста ќе го спаси светот

Како во прегратката на раскошна крошна од дрво (со книги), во пријатниот и топлиот амбиент на книжарницата „Литература.мк“ на улица „Македонија“, вчеравечер (9 ноември) беше промовиран новиот роман за деца и млади „Капут од мов“ од наградуваниот српски писател Стефан Тиќми. Магијата од оваа модерна бајка, која на македонски јазик е во издание на „Либи“,…

„Исидора Мун и ѕвездата паѓалка“ е најбараната книга за деца во „Литература.мк“ во октомври

Новата волшебна приказна за најпознатата вампир-самовила „Исидора Мун и ѕвездата паѓалка“ е најпродавана книга за деца во книжарниците „Литература.мк“ во октомври. Станува збор за 14-тата книга од серијалот на авторката Хариет Мункастер, објавен на македонски јазик во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Двете нови изданија од популарниот интерактивен серијал „Пиши-бриши“: „Животните…

„Низ иглени уши“ од Кен Фолет е возбудлив шпионски трилер од Втората Светска војна

Шпионскиот трилер сместен за време на Втората Светска војна, „Низ иглени уши“ од познатиот велшки писател Кен Фолет, неодамна излезе од печат во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Книгата, која првично била публикувана во 1978 година, е добитник на престижната награда „Едгар“ за најдобар роман, што ја доделува Американското здружение…

Моџо Килингтон ја доби наградата „4 Ноември“ од Град Битола за достигнувања во литературата со романот „Уништување“

Младиот автор Божидар Божиновски, познат како Моџо Килингтон, е еден од годинашните лауреати на општинската награда „4 Ноември“, што ја доделува Град Битола по повод денот на ослободувањето. Тој е еден од петте добитници на ова признание за едногодишни постигнувања. Божиновски за оваа награда бил предложен заради достигнувања во областа на литературата со романот „Уништување“,…

Урнебесните книги „Корнет Лизи во Шаренџам“ и „Бибисек Втори“ од Велко Неделковски ќе ги насмеат децата до солзи

Двете урнебесни книги за деца „Корнет Лизи во Шаренџам“ и „Бибисек Втори“, од реномираниот писател Велко Неделковски, деновиве излегоа од печат во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Двете читанки се дел од едицијата „Лесно читливо“ и се наменети за сите деца кои сакаат да прочитаат книга плус, надвор од задолжителните листи…

Романот „Капут од мов“ од Стефан Тиќми ќе биде промовиран во „Литература.мк“

Новиот роман за деца и млади „Капут од мов“ од наградуваниот српски писател Стефан Тиќми ќе биде промовиран на 9 ноември, во 19 часот, во книжарницата „Литература.мк“ на ул. „Македонија“. Промотори на книгата, која е во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“, ќе бидат уредничката Оливера Ќорвезироска и Ермис Лафазановски. „Капут од…

„Умешност на лутината“ е најпродаваната мотивациска книга во „Литература.мк“ во октомври

Новата книга од областа на популарната психологија „Умешност на лутината: мал водич за голема лична моќ“ од м-р Билјана Велковска е најбараната мотивациска книга во книжарниците „Литература.мк“ во октомври. Зад неа се новата книга „Нашиот луд мозок“ од неврологот Дин Бурнет, која открива што навистина ни подготвува умот, и мотивациската книга што ги согледува скриените…

Вториот филм инспириран од книгите за Енола Холмс премиерно на „Нетфликс“

Вториот филм инспириран од книгите за тинејџерката-детектив Енола Холмс наскоро ќе биде достапен на популарниот стриминг-сервис „Нетфликс“. Премиерата на „Енола Холмс 2“, со Мили Боби Браун во главната улога, премиерно ќе може да се погледне на четврти ноември. Филмот е во режија на Хари Бредбир, а сценариото на Џек Торн. Покрај харизматичната Мили Боби Браун,…

Топ 10 најпродавани книги во „Литература.мк“ во октомври

Современиот класик за млади, за крајот на невиноста и за темнината на човечкото срце – „Господарот на мувите“ од  нобеловецот Вилијам Голдинг,  е најпродаваниот наслов  од областа на фикцијата во книжарниците „Литература.мк“, минатиот месец. На топ 10 листата со најбарани книги следува новиот напнат и провокативен роман за родителството, расата и класата – „Остави го…